Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Hopp, egy videó, hogy újult meg egyszer már a Várkert Bazár

A jelenet 0.38-tól látható 1961-ből:

A British Pathé amúgy szuper rövidfilmarchívumot töltött fel a Youtube-ra kb. egy hete, ott van még több film, néha hanggal, néha anélkül. 

Ez pedig még érdekesebb 1948-ból: a felrobbantott Lánchíd és pár képkockán a Margit híd rekonstrukciója (vagy inkább annak kezdete) nehézbúvárral:

Karácsonyi vásárlás 1964-ből: 1.28-nál a Divatcsarnok Lotz-terme (jelenleg az Alexandra könyváruház Book Café nevű kávézója), ami akkor árukiállítási helyiségként funkcionált. Mint kiderül, 1964 telén a nájlonköntös és az ún. tévépizsama volt a divat.

Ez pedig olyan andalító, mint annak idején a halak a Duna tv-n vagy a karácsonyi kandallóban lobogó tűz:

(Itt követhető a blog a Facebookon, de miután a Facebook pár napja már csak a követők tíz százalékának teszi láthatóvá az egyes posztokat, érdemes néha mechanikusan visszakattintani ide, mintha csak 2002-t írnánk.)

Tovább


74 évvel ezelőtt róka is fellépett a pesti éjszakában

Még a blog születése előtt került fel a netre, és most volt végre időm megnézni a Látta-e már Budapestet télen? című pazar alkotást, mely műfaját tekintve - mint írják az elején - kultúrfilm, alcíme pedig „Jazz-fantázia a hóban”. A snittfilmet Dáloky János készítette 1940-ben, zenéjét Vincze Ottó írta (nem rokonom). A Magyar Filmiroda gyártásában készült rövidfilm "egyike a kor legérdekesebb alkotásainak" - írja róla a MANDA.

„Az emberi küzdelmek és szórakozások télen, nyáron, ködben, hóban, fagyban és napsütésben is nagyjából ugyanazok, csak a természet, ez a kifogyhatatlanul leleményes divattervező borít évszakonkint más és más köntöst az élet megnyilvánulásaira" - ez a szöveg igazítja el a nézőt az elején, aztán kezdődik a film.

A film pirkadattól alkonyatig mutatja be a történéseket, melyek között van munka és lazulás; mozgó villamosra felugrálás, korabeli Ford autószalon, jégzajlás, hókotrás, csúszkálás, bulizás, neonreklámok, melyek közül a legjobb az "Olasz óceánjárók rendszeresen közlekednek" - fényszalag.

A hangulat és a háború előtti budapesti utcakép-sorozat bájos, andalító és sok tekintetben modernebb és elegánsabb összképet ad, mint a jelen Budapest-képe. A 10.32-nél látható „Jó mulatást!” felirat nagyon érdekelne, hol volt, ha valaki tudja, kommenteljen (ha valahol ma is porosodik, akkor pláne)! Az abszolút értehetlen kategória pedig a revüben fellépő róka 11.42-nél.

A Parlament, a Keleti pályaudvar, a Margit híd és a Duna-part nyilvánvaló a filmben, ha valaki ezeken kívül felismer még helyszíneket, kommenteljen ide vagy a Facebookra!

Tovább


Reblog