Az FKA és a bp Magyarország adományának köszönhetően, pályázat a ferencvárosi kötődésű civil szervezetek működési támogatására. A pályázat célja olyan kerületi és kerületért/kerületiekért dolgozó nonprofit szervezetek támogatása, amelyek munkája a helyi közösség számára már eddig is látható és érzékelhető volt, a kerület fejlődéséhez, harmonikusabb közösségi életéhez hozzájárult, de amelyek működésében a koronavírus-járvány okozta helyzet komoly krízist okozott és ezért azonnali működési támogatásra, gyorssegélyre szorulnak.
Készíts romantikus fotókat a Margitszigetről!
Népszerű fotópályázati kiírást jelentetett meg a Szabad Tér színház Romantikus Margitsziget címmel.
A pályázat célja, hogy minél több személyes ihletésű, romantikus fénykép gyűljön össze a Margitszigetről. A pályázatra amatőr, kezdő vagy profi fotográfusok egyaránt pályázhatnak.
A díjazottak 50 000, 30 000 és 20 000 forintot kapnak.
A díjazott és más kiválasztott alkotásosokból a margitszigeti Víztorony Visual Art galériájában nyílik kiállítás.
A pályázatok leadásának határideje: 2016. május 31. éjfél.
A pályázati kiírás honlapja: Romantikus Margitsziget.
Melyik épületet látná ön szívesen a Parlament szomszédságában?
Elbírálták a Kossuth tér 6-8., volt MTESZ-székház épületének „lecserélésre” kiírt építészeti ötletpályázatra benyújtott pályázatokat. Az Országgyűlési Hivatalba beérkezett 40 pályázatból 7 pályaművet vásárolt meg a hivatal.
A pályázatban az épület homlokzati átalakítására és a tömegformálásra vonatkozó építészeti ötleteket, lehetséges megoldási javaslatokat lehetett benyújtani. A Bíráló bizottság értékelése alapján nem érkezett olyan pályamű, ami egy az egyben, lényeges átdolgozás nélkül alkalmas lett volna arra, hogy az Országgyűlés Hivatalának homlokzatra, tömegformálásra vonatkozó elvárásait megjelenítse.
Így a kiíró hét olyan pályaművet vásárolt meg, amelyben hasznosítható elemeket talált egy jövőbeli épület elkészítésére.
A megvásárolt pályaművek hasonlósága, hogy szinte mind a Kossuth tér 6-8. melletti 10. és 9. számú házak hamis hasonmására, az eredeti Hütl tervek szerint, tervezi az épületet, mintegy megfelelve az 1928-ban a Fővárosi Közmunkák Tanácsa által kiírt pályázatra. Az akkori pályázat nyertes pályaművei közül a Kossuth tér 6-8. számú épület nem a terveknek megfelelően épült meg. A megvásárlást nyert pályaművek mintegy átlátszó, hol rácsozott, hol raszterezett, átlátszó szaloncukorpapír csomagolásban idézik a szomszéd házak homlokzatát.
A megvásárolt pályaművekért, kiemelt megvételben az Arch Studio Kft. 25 000 eurót, a DPI Design Kft. és a Sudio A4 20 000 eurót kapott. Az AMBS Consultancy Ltd., a Campos Costa Arcquitectos és a SAGRA Építész Kft. 10 000 euró elismerésben részesült, míg a Naert Építész Műhely ötlete 5000 eurót ért.
Operaelőadások az iskolákban, a tereken meg tömegzsonglőrködés! Majd adok én neked!
A minap feltették nekem a kérdést, hogy vajon mi a hír: az, hogy egy budapesti kerületben egy civil szervezet felforgatja a világot, vagy az, hogy a postás nem harapta meg a kutyát? Valószínűleg az utóbbi.
Pedig a Ferencvárosi Közösségi Alapítvány úgy forgatja egymás felé a ferencvárosi forrásokat és lakosokat, hogy annak mindenképpen egy harmadik hordozója lesz valamilyen, a kerületre pozitív erőkarként ható közösségi kezdeményezés, fejlesztés formájában.
A Ferencvárosi Gyermekalap "Majd adok én neked!" idei pályázatán 5 civil kezdeményezés nyert összesen 1 millió forintot.
Így lesz Ferencvárosban az, ami egyelőre nincs más kerületekben.
A támogatottak közül a kerületi Hangképző, a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola és Kollégium, vagyis a Kisképző csapata, kicsit emlékeztetve a Krétakör iskolai programjára Purcell „Dido és Aenas” című operaelőadását állíthatja "színpadra" a kerületi középiskolákban.
A Magyar Zsonglőregyesület egy Ferencvárosra célzott programjával "tömegsportközelbe" hozza a kerület lakói számára a zsonglőrködést.
A Déméter Alapítvány kórházpedagógusok pályázatát karolta fel. A kórházpedagógusok azok, akik a hosszabb ideig kórházban tartózkodó gyerekeket segítik abban, hogy ne maradjanak le a tanulásban. A Ferencvárosi Gyermekalap pályázatán elnyert támogatással a kerületi Szent László Kórházban és a II. számú Gyermekklinikán fekvő, daganatos és csontvelőtranszplantált gyerekeknek kínálnak olyan korszerű Kórházsuli programot, amely megkönnyíti számukra is a tanulást.
Az Örökségközösség Alapítvány a Fenntartható Örökségvédelemért a József Attila Emlékházról is ismert Gát utcában a Kaníziusz Szent Péter-templomhoz kötődő, a cigánypasztorációval kapcsolatba került helyi és igen nehéz szociális helyzetben lévő gyerekek és családjuk számára kínál kreatív élményt. Az alapítvány művészeti és nevelési programja a gyerekek helyi identitásának és önértékelésének erősítését tűzte ki célul.
A nem rangsorolt díjazottak közül a Periszkóp Egyesület a kerületi újszülöttek fogadását szeretné a különböző társadalmi szerkezetű, heterogén népességű, kerületi családokkal megünnepelni.
Duna-parti kilátások
Lesz-e Budapestnek pezsgő életű, a lakosság és a turisták számára is használható belvárosi Duna-partja, amin sétálni is lehet?
Úgy tűnik, a fővárosi városvezetésnek eltökélt szándéka, hogy legyen.
A meghirdetett, Rak-park elnevezésű pályázattal a város felzárkózhat a hasonló adottságú európai városokhoz.
A Duna menti területek fejlesztéséről szóló fővárosi tanulmánytervben, illetve hasznosítási koncepcióban található ütemezés szerint a Duna-partok átépítése három szakaszban, a finanszírozási lehetőségektől függően valósulhatna meg.
Első ütemben a legfrekventáltabb partszakasz, a pesti belvárosi rész újulna meg, második ütemben a fejlesztés észak irányban folytatódna az épülő Dagály Úszóközpontig, tekintettel a 2017-es vízi világbajnokságra. A harmadik ütemben a budai oldalon a Kolosy tér és a Döbrentei tér közötti szakasz újulhatna meg.
A Fővám tér és a Kossuth tér közötti rakpartszakaszra a főváros nyílt tervpályázaton keresi a legjobb ötleteket. Olyan terveket várnak, amelyek figyelembe veszik a már felújított belvárosi közterületeket, és szerves kapcsolatot alakítanak a ki a belváros és a Duna között.
A pályázat négy fő területet érint. A pesti alsó rakparton a Kossuth tér és Petőfi tér közötti autós közlekedés forgalomcsillapításával, a gyalogos és kerékpáros közlekedés figyelembevételével a közterületek megújítását kellene megoldani.
A Duna-parti fő tér szerepét betöltő Széchenyi teret valahogy be kell kapcsolni a belvárosi köztérhálózatba, mindezt úgy, hogy a közúti forgalom ne sérüljön, ellenben gyalogos és kerékpáros útvonalakat kell kialakítani.
A harmadik elem a Duna vizére tervezett rekreációs, kikötői és vendéglátó funkcióknak, rendezvényeknek helyet adó úszóműrendszer kialakítására és a kapcsolódó kikötőhálózat megújítására vonatkozik. A Belgrád rakparton, megőrizve a jelenlegi forgalmi kapacitást, a közterületek megújítására és a nemzetközi hajóállomás újrarendezésére kell koncentrálni.
Ült már Ön trappista sajtban? Most megteheti
Megnézhetők és kipróbálhatók a Margitszigeten a Bútorozd be a városod! című pályázat nyertes alkotásainak prototípusai.
A Hajós Alfréd sétány mellett, a játszótér körzetében elhelyezett köztéri bútorok közül kétségkívül a legnagyobb sláger a diák kategóriában megosztott első díjat elhozott Váci Utcai Ének-zene Tagozatos Általános Iskola második osztályos tanulói által kitalált nagy lyukútrappista sajt. A sajtban a gyerekek, akárcsak a kisegerek, keresztül-kasul mászkálhatnak, üldögélhetnek. A köztéri bútor szép sárgája kétségkívül feldobja egy kicsit az egyébként elég szegényes játszóteret.
Ugyanide, a játszótérre került Borbás Renáta és Szigony János Hinta-palintája, amit egy négyfős család simán használhat családi hintázásra is.
A játszótér mögött található tisztáson helyezték el Nagy Dániel moduláris padcsaládját, ami az elemek mozgathatóságával az odatévedő társaság kénye-kedve szerint alakítható, vandálbiztos pad.
Nem messze a moduláris padtól kipróbálható Oravecz Juli sötétedés után szinte tábori hangulatot árasztó beépített napelemes pihenője, ami napközben inkább a park „mi ez az idegen elem”-eként hat.
Kicsit távolabb szinte észrevétlenül olvad bele a tájba a profi kategória nyertesének, Dányi Tibor Zoltánnak a RÖNK+ című pályaműve. A közparkokban újratermelődő fahulladék felhasználására építő projekt nagyon csendesen bújik el a közparkban, és mivel magyarázó táblája nincs (lehet, hogy volt), az ott sétáló nem feltétlenül gondolja, hogy ez is a nyertes pályaművek közé tartozik.
Egy másik ilyen észrevehetetlen elem az egyetemista kategória nyertesének, Lévai Leventének a Tordu című alkotása. Levente pihenője kényelmes, környezethez idomuló és kétségkívül környezetbarát utcabútor, aminek kifejezetten jót tesz a beleépített virágoskert.
A legmodernebb hatást keltő utcabútor a második helyezett Sághegyi Adél Spin & Slide című alkotása. A környezethez és a fényviszonyokhoz alakítható és forgatható kockabútorok kellemes, árnyas pihenőhelyek lehetnek.
A másik, gyerekek által legkedveltebb utcabútor kétségkívül Ürmössy Barbara édenkertjének termései (amiket mi macaronoknak neveztünk el) lesznek. A terméskőből készített gyümölcsök odavonzzák az embert, hogy megpihenjen rajtuk.
Most megnyithatja álmai éttermét a Duna-korzón!
Óriási lehetőséget kínál a vállalkozó kedvűeknek a Marriott Hotel. Itt az esély azok számára, akik régóta saját étteremről álmodoznak!
"Vágj bele életed vállalkozásába!" címmel írt ki pályázatot egy Duna-korzón lévő, teljesen felszerelt,jelenleg üresen álló, 110 négyzetméteres étterem üzemeltetésére, amihez a hotel most egy üres éttermet, pénzt és szakmai tapasztalatot ad.
A pályázatra olyan pályázók jelentkezését várják, akik tele vannak kreatív ötletekkel, rendelkeznek vendéglátói tapasztalattal, nem ijednek meg a marketing-, üzemeltetési és üzleti tervek elkészítésétől. Azokat a vállalkozó kedvű pályázókat, akik eddig anyagi forrás hiányában nem tudták megnyitni álmaik helyét. Pályázni egyénileg és csapatban is lehet.
A pályázóknak három hetük van a részletes koncepciójuk, üzleti tervük és étlap-, illetve dizájnelképzeléseik benyújtására.
A pályázatok közül a Marriott Hotel menedzsmentje és az anyavállalat képviselői választják ki a legjobb öt pályázatot. A kiválasztott öt pályázónak pedig egy úgynevezett cook-off keretében kell majd bemutatnia koncepcióját és elkészítenie egy-egy ételt is, amit a hotel vezérigazgatója, Rick Enders, Mautner Zsófia és Jókuti András gasztrobloggerek és Bíró Lajos a helyszínen értékelnek.
A verseny nyertese megkapja a már előkészítés alatt álló éttermet és 40 000 dollárt. Ebből az összegből 30 000 dollárt a vendéglátóhely infrastruktúrájára és egy teljesen felszerelt konyha kialakítására kell fordítania – a hotel segítségével. 10 000 dollár felhasználásáról viszont teljes mértékben a nyertes dönt, közel hárommillió forintot kap arra, hogy teljesen olyanná alakíthassa a helyiséget, amilyennek álmaiban elképzelte.
A július közepén nyíló étteremben a nyertes a Budapest Marriott Hotel alkalmazottjaként étteremvezetői pozíciót kap, valamint részesedést az étterem mindenkori bevételéből.
Most Ön tervezheti a Vörösmarty tér arculatát és pavilonjait!
Újabb köztéri „dizájn”-pályázatot hirdetett meg a főváros. A még javában zajló köztér-bebútorozási pályázat mellett most arra buzdítja a lakosságot, hogy találják ki a Vörösmarty tér vásári pavilonrendszerének egységes, egyedi arculatát.
A 7 millió forint összdíjazású pályázatra szakmai háttértől függetlenül – természetes, jogi személy, alkotócsoport – egyaránt bárki pályázhat. A bírálóbizottság tagjai: Szalay-Bobrovniczky Alexandra, dr. Finta József, Lánszki Regő, Böszörményi Nagy Gergely és Deák Krisztina. A pályázat nyertesei 500 000 Ft és 1 500 000 Ft értékű díjazásban részesülnek.
A pályázatra olyan pavilon- és pavilonrendszer-tervező programokat várnak, amelyek alkalmasak lesznek arra, hogy rugalmasan alkalmazkodjanak a Vörösmarty tér különböző típusú rendezvényeihez és ebből fakadóan az árusok és vendéglátósok eltérő igényeihez is. Ugyanakkor elsődleges szempont marad az előbbiek mellett az is, hogy a pavilonrendszer egységes arculata összefogja és egyedi karakterűvé tegye a Vörösmarty téri vásárokat.
A pályázatokat 2015. március 30. éjfélig lehet benyújtani. Bővebb, részletes információk a pályázatról a „Budapest Box” című oldalon találhatók.
Bútorozza be a főváros parkjait!
Újabb, a budapesti közterek megújítására hívogató pályázatot írtak ki. A pályázóknak lehetőségük van arra, hogy maguk tervezzék meg a főváros parkjainak és köztereinek padjait, kukáit, parkberendezési tárgyait. A 3,5 millió összdíjazású pályázatra a fenntarthatóság és környezettudatosság jegyében várják az általános és középiskolások, egyetemisták és a profi formatervezők és belsőépítészek ötleteit.
Elsősorban olyan parkberendezési tárgyakat várnak, amelyek egyszerűek, szépek, ötletesek, korszerű technológiával elkészíthetőek és könnyen sokszorosíthatóak.
A precízen és mindenre kiterjedően megfogalmazott pályázat szerint a tervezés során mindent figyelembe kell venni, ami egy közparkban érheti a köztéri tárgyat. A pályázaton várhatóan a legkapósabb tervek a vandálbiztos, újrahasznosított alapanyagú, olcsón fenntartható, környezetbarát, lehetőség szerint egymásra építhető, bővíthető funkciókkal fejleszthető tárgyak lesznek.
A nyertesek közül az iskolások, egyetemisták és profik között is 3-3 díjat sorsolnak ki. A diákok kategóriájában az első díj 240 000 Ft, az egyetemistáknál 600 000 Ft, míg a profi kategóriában, 1,1 millió forintot kap a nyertes. A pénzdíjak mellett a nyertes pályamunka prototípusát kiemelt zöldterületen fogják kiállítani 3 hónapon keresztül, egy kiállítás keretén belül valamikor 2015 nyarán. Pályázni 2015. március 6-ig lehet. A pályázatról bővebb információ itt található.