Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Adománygyűjtő pontok, ahol még leadhatja ajándékait

Az ünnepek közeledtével hamarosan bezárnak a város adománygyűjtő helyei. Most még van lehetőségünk, hogy segítsünk a rászoruló embereken.

Segítségül összegyűjtöttük a Budapesti aktuális  adománygyűjtő helyeket.

adományozás cipősdoboz karácsonyi adományozás

A Magyar Vöröskereszt Budapesten a Mikulásgyárban két helyen az 56-osok terén és a Lurdy Házban tartós élelmiszercsomagokat, tisztító és tisztálkodási szereket, jó állapotú játékokat és mesekönyveket gyűjt a rászoruló családok számára.

adományozás cipősdoboz karácsonyi adományozás

A katolikus Karitász december 17-ig működteti adománypontját a Vörösmarty téri adventi vásáron, ez után december 31-éig az egyházmegyei Karitász-központokban, Budapesten a Hunyadi téri központban veszik át az ajándékcsomagokat.

adományozás cipősdoboz karácsonyi adományozás

A Magyar Máltai Szeretet Szolgálat "Adni öröm" adománygyűjtő pontjait a SPAR áruházakba helyezte el, ahol tartós élelmiszereket gyűjtenek szegénységben élőknek, egyedülálló időseknek, fogyatékkal élőknek, nagycsaládosoknak és hajléktalan embereknek. A december 16-tól 21-ig tartó akcióban összegyűjtött felajánlásokból kétféle csomag készül, a fogyasztásra kész élelmiszerek a hajléktalanokhoz, a tészta, liszt, cukor, olaj és hasonló élelmiszerek pedig a nagycsaládosokhoz kerülnek. 

adományozás cipősdoboz karácsonyi adományozás

A Magyar Református Szeretetszolgálat december 17-19-éig a Corvin plázában várja a rászorulóknak szánt adományokat, elsősorban tartós élelmiszert és gyermekeknek játékcsomagokat.

A Katona József Színház sem ölbe tett kézzel várja a karácsonyt, péntektől vasárnapig Chrystmas partyval és adománygyűjtési akcióval várja az érdeklődőket. A Mikulásgyár gyűjtőpontja mellett DJ Rajkai zenél, szombaton árverés és különleges ajándékötletek lepik el a K:antint. 

adományozás cipősdoboz karácsonyi adományozás

A Baptista Szeretetszolgálat szervezésében évek óta sikeres Cipősdoboz-akció december 18-ig tart. Holnapig, még minden, a térképen található gyűjtőpontban átveszik a teli cipősdobozokat.

Tovább


Hozol vagy viszel? Megnyílt Budapest első közösségi ajándékdoboza

Lassan egy hét telt el azóta, hogy megnyílt a Budapest első közösségi adománypontja.

Hasonló elven alapuló kezdeményezés már több is van az országban. A legutolsó, amiről olvastam, a pécsi élelmiszergyűjtő doboz volt.

A kísérleti időszakát élő budapesti adományponton nem élelmiszereket gyűjtenek, hanem megunt, feleslegessé tárgyakat, ruhákat, amelyek még hasznosak lehetnek mások számára.

Az adománypont Pados Balázs üzletember nevéhez fűződik. Svédországban leste el ezt az ötletet, és annyira jónak tartott, hogy meg is valósította.

Az egyelőre szinte még „tesztüzemben” működő ajándékdoboz zárak, biztonsági őrök és térfigyelő kamerák nélkül működik, így bárki számára „arc/ellenőrzés/szembesülés” nélkül is hozzáférhető minden adomány. Csak egy kérdés van, hozol vagy viszel?


A Facebook-oldalukon olvasható hozzászólásokból úgy látszik, teli találat a kezdeményezés. Az idő vélhetőleg azt igazolja majd, hogy ez egy hasznos, tartós ötlet.

Tovább


Igyál kézműves sört, és éleszd fel Ferencváros köztereit!

A napokban több megjelent cikk kapcsán is eléggé egyértelműsíthető, hogy ha az adott kerületi önkormányzat képtelen vagy nem áll szándékában a helyi közösségi szerveződésekkel együttműködni, akkor a civil szervezetek nem fognak ragaszkodni ahhoz, hogy az eredetileg tervezett helyen valósítsák meg elképzeléseiket.

Jól látható ez a folyamat Budapest VI. és VII. kerületében is, ahol az önkormányzatok a közösségi, nem egy esetben ellenzéki gondolatokat is megfogalmazó civil kezdeményezéseket a torkuknál fogva fullasztották meg. Ilyen volt a VI. kerületben a Marom Egyesület által szervezett Sirály Klub a Király utca 50.-ben, az egykori Budapest Székesfőváros Könyvesháza és Kávéháza vagy a Tűzraktér bezárása is. A Könyvesház épülete a klub bezárása óta üresen áll. A VII. kerületi önkormányzat a megszüntetett Boulevard és Brezsnyev bázis helyére ígért önkormányzati közösségi, kulturális teret, ami a bezárás óta nem született meg, ellenben kiadták cipőüzletnek a helyiséget. De talán ide sorolható a Gödör kijjebb rugdalása is az Erzsébet térről. És, bár ezek a helyek megszűntek, a szervezőik, az alulról szerveződő közösségek viszont nem, ők azok, akik új lehetőségeket keresnek és találnak máshol, más kerületekben. Így talált magának új helyet az egykori Sirályt működtető Marom Egyesület a VIII. kerületben.

De mi a helyzet a VII. és a VIII. kerületen túl?

 

A IX. kerületben ütötte fel a fejét a Ferencvárosi Közösségi Alapítvány (ami szerveződési formáját tekintve egyelőre egyedüli az országban), amely úgy épült be az elmúlt évek során a ferencvárosi közhangulatba, hogy jókedvet, pozitív gondolkodást hozott létre maga körül.  Az FKA több szempontból is különbözik a fentebb említett szerveződésektől, egyrészt nem tartozik hozzájuk valamilyen kocsma vagy valamilyen kereskedelmi egység, emiatt más módon formálják a közösségi teret, mint az erzsébetvárosi vagy józsefvárosi egyébként szimpatikus, hasznos dolgokat működtető kezdeményezések. Másrészt nem az önkormányzati és állami büdzsé pénzforrásaiból építi fel a szétosztandó forrásait – talán leginkább ebben fogalmazható meg az alapítvány más alapítványoktól való különbözősége –, hanem olyan forrásszerzési akciókra, adománygyűjtési programokra épít, amelyek elsősorban a helyi vállalkozásokat és civil lakosokat veszik számításba. Az alapítvány „megszilárdulási” fázisa ugyan még egy épp az állami vezetés által „ledózerolni” célzott norvég kisprojekt pályázatnak volt köszönhető több mint négy éve, de ezt követően a szervezet már a saját modellértékű útját járja.

 

FKA kuratóriumi tagok: Frö CsiScsaurszki Tamás, Barna EraMiklusicsák Aliz és Benedek Gabriella 

A helyi értéknek tekintett helyi vállalkozások forrásaira, ötleteire építenek, az összegyűjtött „adományokat” helyi terület- és közösségfejlesztési célok megvalósítására használják fel. Avagy helyből, helyben, helyi fejlesztési kezdeményezések megvalósítása a cél. Az összegyűjtött forrásokból lehetőség nyílik arra, hogy emberszabásúbb, élhetőbb, a helyi igényekből építkező lakóhelyet teremtsenek. Arra, hogy civilek által megoldható ügyekkel foglalkozzanak, hogy azonosítsák a fejlesztendő területeket, és erőforrásokat teremtsenek. Az összegyűlt összegeket olyan támogatási alapokba gyűjtik, mint a Ferencvárosi Gyermekalap, a Ferencvárosi Közterek Alap vagy a Belső-Ferencváros Alap, és a József Attila lakótelep alap. Az alapokban összegyűjtött forrásokból pedig olyan programokat finanszíroznak, amelyek a kerületben élők, kiemelten a fiatalok hasznos és nem kevésbé kellemes időtöltését segítik elő. Olyan kulturális kerületfejlesztési eszközöket keresnek és támogatnak, amelyek a MINDENKI számára kitalált és hasznos köztereket nem mint építészeti (területfejlesztési), hanem mint kulturális, szociális közösségépítő elemet fejlesztik.

Az FKA tavaly debütált első „Majd adok én Neked” című pályázatával, amely jól tükrözi az alapítvány működésének mechanizmusát. A már korábban a Ferencvárosi Gyermekalap javára összegyűjtött pénzből négy programot támogattak és valósítottak meg. Miután ez egy gyermekalap, ezért elsősorban a gyerekek, fiatalok számára fontos programokat támogatták, mint a Talpraesők slammelő és focizó klubját, egy nyári kreatív táborprogramotegy helytörténeti nevelési vetélkedőt és a Varázsoljuk el az Ecseri úti aluljárót! programot.

Az alapítvány november 4-én újabb adománygyűjtési akciót szervez, ezúttal a Ferencvárosi Közterek Alap növelésére. Az adományozási akció jelenlegi támogatója a Trafó mellett a kézműves sörkultúra képviselője, az Élesztőház. Az Élesztő önmagát egykoron punknak, ma már öntudatos polgárnak nevező tulajdonosa, Tóth Imre régóta hisz a közösség kezdeményező erejében. Az ő ötlete az új városközpontprogram, amelyhez szemléletében is tökéletesen illeszkedő kezdeményezésnek látja az FKA támogatási programját, ahol a helyi vállalkozók, magánemberek és civil erők együttműködésével közösen fejleszthetik Ferencvárost! És hogy hol van ebben az egészben önkormányzat? Majd biztos azt is meg tudjuk! De addig is Ferencváros, élesztő fel!

A programról bővebben az eseményfalon és az Ferencvárosi Közösségi Alapítványoldalán olvashattok.

Tovább


Reblog