Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Öt tipp lomtalanításhoz

Megkértünk két DIY (do it yourself, azaz csináld magad) szemléletű gyakorlott lomtalanítót, osszák meg velünk tudásukat, és modellezzék, hogyan lomtalanítottak régen. Éveken át járták a lomtalanításokat, a talált tárgyakból egy komplett kis lakást rendeztek be és tucatnyi bútort újítottak föl. Egészen tavaly őszig, amikortól jogszabály mondja ki, hogy bűncselekményt követ el az, aki a lomtalításokról bármit elvisz magával, mert az utcára kirakott tárgyak "a kihelyezés pillanatában" a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. tulajdonának számítanak, ezért aki elviszi, az lopást követ el. A büntetés a pénzbírságtól a két év börtönig terjed. Ez szemlátomást az égvilágon semmit sem változtatott a lakosság lomtalanítási kedvén, ahogy azt egy kellemes tavaszi estén az Újlipótvárosban tapasztaltuk.

Videónkban a lomtalanítási szakember öt fontos lomtalanítási tippet fogalmaz meg. Forgatás közben azt is megfigyeltük, mennyiben változtak a lomtalanítási szokások a rendelet előtti időszakhoz képest; járőröznek-e a rendőrkocsik, cirkálnak-e még a lepukkant furgonok, megrettentek-e a kupacok mellé telepedő megélhetési lomtalanítók, éberen figyel-e a közterület-fenntartó és egyáltalán, mennyiben más a helyzet, mint tavaly ilyenkor.

Válaszunk: semennyiben.

(Fontos leszögeznünk: a folyamatot csak modelleztük a videó kedvéért, semmit nem vittünk magunkkal az utcára kirakott hasznos/nem hasznos tárgyak közül.)

Tovább


Csak nem állítanak minden lomkupac mellé rendőrt!

Ha a gyakorlatban tényleg büntetni fogják a lomizást, követve a szeptember végén született hulladéktörvény rendelkezéseit, akkor egyformán lőttek az üzletszerű és a DIY-lomizásnak is. Pedig a gazdasági válság egyik legrokonszenvesebb kényszerhozadéka épp a Do It Yourself-mozgalom (csináld magad) világméretű felvirágzása. Ez pedig kéz a kézben jár a re- és upcycling hozzáállással, ami meg ugye azt jelenti, hogy nem pazarlunk bele a vakvilágba és dobunk ki mindent egy mozdulattal, hanem amit lehet, felújítunk. Mindezekhez pedig nélkülözhetetlenek a kiszanált, de még használható/átépíthető alapanyagok.

Anita lomtalanításAnita lomtalanításon (Fotó: Jacsó Györgyi)

Magyarországon nincsenek charity shopok, mint Angliában vagy Írországban; nem szokás az utcára tetszőleges időpontban kirakni a bútorokat vagy megunt használati tárgyakat, mint Berlinben. Vannak viszont garázsvásárok, mint Amerikában, bolhapiacok és Vatera (meg az Ecseri, bár az egyre inkább a lehúzós kategória). És vannak a lomtalanítások is, ami a törvénytisztelő állampolgárok számára mostantól tabu. Tilos elvinni a lomtalanításra kirakott tárgyakat, mert azok "a kihelyezés pillanatában" a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. tulajdonának számítanak, ezért aki elviszi, az lopást követ el. A büntetés a pénzbírságtól a két év börtönig terjed.

Látszik, hogy milyen emberek laknak a házban

Hogyan érinti a törvény azokat, akik nem a vas összegyűjtésére szakosodtak, hanem artisztikus/lakberendezési okokból lomiznak? Erről és eddigi lomizós tapasztalatairól kérdeztünk meg gyakorlott, DIY-tevékenységet végző fiatal nőket. Elszomorodnak, ha a törvényt komolyan betartatják, és a jövőben tényleg nem lehet "gubizni" - mondja Anita és barátnője Györgyi. Anita bízik azért benne, hogy nem fognak minden egyes lomkupac mellé rendőrt állítani.

Az elmúlt 4-5 évben jelentős lomtalanítási tapasztalatra tettek szert. "Látszik, hol milyen emberek laknak, mikor költöztek oda". Hogy ki mit dob ki, Anita szerint már a ház kinézete alapján is belőhető. Négy éve vásárolt kislakásukban találkozunk, ami annyira stílusos, hogy meglep, amikor egyre-másra derül ki funky tárgyaikról, hogy minden második lomtalanításról származik. Kezdetben a fotelokra vadásztak, most már a székeket és az ülőkéket is gyűjtik, és újítják fel.

A kis lakás beköltözésük előtt, középen a fotel, amit elsőként újítottak fel (Fotók: Jacsó Györgyi) lomtalanításÉs beköltözésük után pár évvel. A tárgyak egy részét lomtalanításon találták:
lomtalanítás
Nem a leggazdagabb kerületek a legjobbak


Érdeklődésüknek leginkább az 5. és a 11. kerület felel meg. Érdekes, hogy a 2. kerület, amit aranybányának hinne az ember, szerintük nem tud annyit, mint az említett két másik. Sőt, a 12. kerület is jobb a másodiknál. Hogy ennek mi az oka, azt Anita csak megtippelni tudja: "Talán mert a 12-ben kulturáltabbak az emberek, ami látszik a tárgyaikon". Kedvenc kerületeik mellett a 6., 8. és azért a 2. kerület lomtalanításait is szívesen látogatják, az egyik pompás klubfotelüket például épp a nyolckerben találták.

Útjuk általában nem keresztezi a vasgyűjtő lomisokét, békésen elvannak egymás mellett. Néhányszor fordult csak elő, hogy fizetniük kellett bestoppoló lomisoknak, de kétezer forintnál egyszer sem adtak ki többet. "Ezen a lámpán sokat tépelődtünk" - mutat Anita egy különleges, 70-es évek beli állólámpára - "föl-alá járkáltunk egy ideig, hogy olcsósítsa le" - ami meg is történt, végül egy ezresben egyeztek meg a cigányasszonnyal. A vasgyűjtő, kitelepülő lomisok mellett elvétve lakberendezőkkel is összefutnak, és néha belebotlanak még egy-két régi vágású kincskeresőbe is.

lomtalanítás
Anita és Györgyi lomtalanításon talált fotelei (Fotó: Jacsó Györgyi)

Tovább


Reblog