Emlékszik a Keleti tér közepén a gombára? Tényleg borzalmas épület volt a Dzsumbuj? Tele volt fákkal a Kossuth tér az építkezés előtt? Az internet virtuális valósága mindent felfed!
Budapestről elsőként a román Norc cég készített bejárható utcai panorámákat, amelyeket 2009-ben publikáltak. A rivális Google Street View-ja adatvédelmi aggályok miatt csak idén ősszel indult, panorámái a város tavalyi állapotát tükrözik. A képadatbázis elavulásának komoly haszna is van, a két szolgáltatás fotóit összehasonlítva néhány éves távra kalibrált időgéppel járhatjuk be a fővárost. Csupán három év az eltérés, a különbség sokszor mégis számottevő, ezért összegyűjtöttük a legérdekesebb, már nem létező helyszíneket.
A régi, ocsmány Köki
Egészen elképesztő a különbség a hármas metró kőbányai végállomásának régi és új állapota között. A Norcon még a jól ismert narancssárga, a külföldi turisták mellett az őshonos lakosokat is nap mint nap elborzasztó végállomást lehet körbejárni, bár az egyik oldalon már nekikezdtek az építkezésnek.
Ezzel szemben a Street View-n már a hipermodern Köki Terminál látható teljesen felépülve; csupán az autós felüljáró vége alapján tudtuk nagyjából azonos szögből elkészíteni a képernyőmentést az összehasonlításhoz.
A gomba a Keletinél
A négyes metró építése előtt évtizedekig a Baross tér elmaradhatatlan része volt a villamos-, és buszforgalom irányítóinak gombája. Az épület még a 67-es villamos megszűnése után is a helyén állt, igaz, üresen: a technikai fejlődés nyomán többé nem volt szükség rá.
A Norc felvételén még a metróépítés első éveiben járunk, de már itt is csak reklámfelületként szolgál a gomba. A Street View panorámán már folyik a felszíni rendezés, nyoma sincs a gombának.
Ha a panorámákon kicsit szétnézünk, azt is észrevehetjük, hogy a korábbi felvételen a tér sarkában lévő cipőbolt mellett még egy nagy könyvesbolt működött, melynek helyén azóta illatszerbolt létesült.
Ez volt a Dzsumbuj
Az Illatos út és a Gubacsi út kereszteződésében lévő lepukkant épülettömböket még a második világháború előtt építették a nyomortelepek kiváltására. A folyosók végeiben található közös fürdőhelyiségekkel és vécékkel épült telepet a kétezres évekig sem sikerült felszámolni.
Az Origo korábbi riportja szerint a lakásokat újra és újra illegális lakók foglalták el, akikkel szemben kezdetben az ajtók és ablakok elfalazásával próbált védekezni a ferencvárosi önkormányzat, ahogy az a Norc felvételein is látszik.
A korábbi panorámafelvétel néhány hónappal a telep bontásának kezdete előtt készülhetett, mivel még a Dzsumbuj összes épülete látható rajta, míg a Street View-n az első épületnek már csak hűlt helyét találni. Időközben a második tömb sem áll már a helyén, a lakók átköltöztetésének elhúzódása miatt azonban a harmadik szárny még évekig állhat.
Mi volt a CET előtt?
Ugyan még mindig nem nyílt meg, de a Közraktárak helyén már jó ideje felépült a CET, újabban Bálna nevű, kulturális központnak szánt létesítmény. Az eredeti Duna-parti raktárépületeket már a Norcon sem lehet egyben megnézni, a román cég kamerás autója pont a bontás megkezdésekor örökítette meg a helyszínt.
Amikor a Google autója járt a Közraktár utcában, már minden tökéletesen elkészült, ahogy az a képen is látszik, bár ha körbejárjuk az épületet, jól látszik, hogy az teljesen üres.
Eltűnt a föld színéről a Teleki téri piac
Józsefváros egyik kiemelt pontján működött a század elején a Tangó néven ismert használtcikk-piac, amely később az Ecseri útra költözött. Az ötvenes évektől egészen 2011 nyaráig működött itt élelmiszerpiac, és az Eldorádó című film is itt játszódik.
A Norc felvételén még minden épület jól látható: a bejárat melletti cukrászda, a már bezárt büfé, az óriásplakátokon pedig Marian Cozma kézilabdázó meggyilkolása az egyik aktuális téma. Az italdiszkont és a hentes kívülről üresnek tűnik, pedig a boltok csak két évvel később zártak be valójában.
A Google panorámáján már csak a föld szintjéig lerombolt piac fogadja az érdeklődőt, az építési hulladék rengetegéből az egyedüliként meghagyott nyilvános vécé magasodik ki. A tervek szerint 2014-ben készül el a lebontott helyén egy teljesen új piac.
Szőlőskert a budai Várban
Remekül érzékelteti a budai Vár oldalában létesített szőlőlugas hányatott sorsát az internet virtuális tere: a Norc panorámáin még nyoma sincs a tőkéknek, a hegyoldalt átszelő hosszú lépcső mellett egyszerű zöld pázsit van.
A Google Street View készítői több idősíkban játszanak: ha a lépcső aljánál lévő zebra közeléből nézünk szét, jól látható a sok tucat szőlőtőke földből kiálló karója. A keresőcég kocsija még a nagyszabású projektet bemutató hirdetőtáblát is megörökítette. Eszerint összesen 6200 négyzetméteren próbálkoztak a Főkert munkatársai a gyümölcstermesztéssel, a kert kialakítása 2010 őszén zajlott.
Ha azonban a Street View-n megindulunk lefelé, és onnan nézünk vissza, néhány lépéssel később már csak a kerítés marad, a szőlő korábbi ittlétére pedig a szép zöld pázsitot elcsúfító ásásnyomok emlékeztetnek. Ez bizony a 2012-es állapot, igazi magyar sikerprojekt!
A volt Lipót telefonközpont
Teljesen váratlanul bontották le 2010-ben a Lehel piac szomszédságában lévő, sok éve üresen álló egykori távbeszélőközpontot, amelynek helyén irodaház létesül majd. A Lipót Távbeszélőközpont neobarokk stílusú óriási épülete 1929-ben épült fel, akkoriban még a kézi kapcsolású központ berendezései nagyon nagyok voltak, ez indokolta az épület hatalmas méreteit.
A Norc felvételén még körbejárható az egyébként nem különösebben lepukkant épület, bár annak sarkában már ott látható az "eladó" felirat. A közeli panorámákon jól látszik, hogy az eredetileg háromszintes épületre utólag még egy szintet építettek rá.
A Google Térképén már csak az épület hűlt helye fogadja a látogatót, ezeken a panorámákon még a bontás maradványait sem lehet kivenni, mert a területet megvásárló ingatlanfejlesztő cég által felhúzott kerítés mindent kitakar.
Volt egy benzinkút a parlamentnél?
Méretéből adódóan valószínűleg nem bonyolíthatott le óriási forgalmat, de közvetlen közelében egyáltalán nem volt konkurenciája a Parlament közelében lévő Balassi Bálint és a Markó utca sarkán lévő minibenzinkútnak.
A Norc 2009-es felvételén nem csak az épülete van, láthatóan nyitva is van a kút, amelynek ajtaja is nyitva várja a betérőket.
A Google 2012-es panorámáján már csak zöld gyep és néhány tuja fogadja az érdeklődőt. A kút megszűnésével a Markó utca jobb oldalán is lehetővé vált a parkolás.
A Zöld Pardon és a Rió
A Petőfi híd budai lehajtójánál éveken át működő két szórakozóhely, a Zöld Pardon és a Café Rió a pesti éjszaka legismertebb helyei közé tartoztak. Végül mindkét helynek költöznie kellett: a ZP a Rákóczi-híd lehajtójához, a Rió a Hengermalom út végére, kevésbé frekventált helyszínre került.
A Norc felvételein mind a ZP, mind a Rió még működés közben, bár valószínűleg szezonon kívül látható. A Street View ezzel szemben időgépet játszik: ahogy megyünk körbe a klubok körül, az egyik képen már épp töltik fel földdel a Zöld Pardon helyét, egy-egy másik időpontban lőtt panorámán pedig még visszaköszönnek. A Rió a kanyarból nézve váratlanul felépül, majd egy lépéssel tovább újra megszűnik.
(Ide érdemes kattintania, ha a jövőben nem akar lemaradni posztjainkról!)