Még áll azoknak a házaknak a négyötöde, melyeket a zsidótörvények alá eső budapestiek kényszerlakhelyéül jelöltek ki 1944-ben. Az OSA most a lakosság segítségét kéri, hogy bárki megismerhesse e házak történeteit.
„Az OSA Archívum, Budapest történetének a tragikus és szégyenletes fejezetéről, zsidók elpusztítására irányuló törekvésről a csillagos házak történetén keresztül emlékezik meg” – olvasható a Csillagos házak oldalán.
Az oldal megemlékezik arról, hogy a zsidótörvények alá eső magyaroknak, akik 1944. április 5-e óta ruhájukon hatágú sárga csillagot voltak kénytelenek viselni, június 21-i határidővel kijelölt kényszerlakhelyre, az ún. csillagos házakba kellett költözniük. A június 17-i rendelet előírta, hogy a lakók – régiek és frissen beköltözöttek – házaik bejárata fölé jól látható, mint a rendelet fogalmazott, „kanárisárga” Dávid csillagot helyezzenek el.
Fotó: Csillagos házak projekt
A projekt szervezői önkéntesek segítségével kapcsolatot keresnek az egykori csillagos házak mai lakóival, „hogy közösen nézzünk szembe a múlttal, amely megismerhető: nem értelmezés, nem politikai hovatartozás kérdése, hogy mi történt” - írják.
„Az akkori Budapesten megdöbbentően nagyszámú, közel 2000 épületre kellett kitenni a sárga csillagot; aminek alig maradt a köztudatban emléke” – áll a leírásban. A projekt honlapján (www.csillagoshazak.hu) igyekeznek minél több kapcsolódó tartalmat elhelyezni. Ezért arra bíztatnak mindenkit, hogy ossza meg velük a családokhoz, vagy az épületekhez kötődő dokumentumait és történeteit. A házak listája itt látható, ez pedig a projekt Facebook-oldala.
Idén június 21-én a még álló, mintegy 1600 épület elé megemlékezést szervez az OSA.