Újraértelmezték Hajas Tibor rendező 1976-os kultfilmjét, az Öndivatbemutatót, ami a Balázs Béla Stúdió egyik pompás alkotása. Régóta töprengtünk a kollégákkal, hogy meg kellene csinálni az aktuális változatát, de szerencsére beelőztek minket a Budai Rajziskola Fotográfia szakos másodikosai, akik Öndivatbemutató 2013 címmel, remek végeredménnyel, ironikus parafrázisként forgatták újra a filmet a Moszkva téren Széll Kálmán téren. (Amivel meg is nyerték a frissen nyílt Capa Központ pályázatának első díját.) Náluk az adatvédelem és az adataink megadásából fakadó kiszolgáltatottság a központi téma.
(Először az eredeti, utána az újraértelmezés)
Az eredetiről még itt egy elemzésrészlet: "A filmen utcai járókelők jelennek meg kamerahelyzetben, ám a filmkészítők nem színészként vagy riportalanyként kezelik őket, hanem sztárként. Improvizációs lehetőségeik hasonlóak egy modell lehetőségeihez, vagyis meglehetősen behatároltak. Pózaik általános pózok, ellesettek, helyesnek gondoltak. Személyiségük nem reális, hiszen nem természetes módon kell viselkedniük, hanem úgy, ahogy szeretnének: mindenki önmaga modellje, mindenki sztár." Hajas pedig ezt mondja: "Lehet, hogy esetükben éppen a feszélyezettségből adódó modorosság a természetes." Innen.
Egy kép az eredeti filmből
És végül egy idézet az eredeti film elejéről:
„Legyen tudatában, hogy szemügyre veszik, de ez ne gátolja semmiben. / Ön kontrollálni tudja a képet, ami most Önről készült. Itt nincsenek rejtett buktatók. / Mi nem fogjuk gesztusait új összefüggésekbe ágyazni. Mi nem akarunk az Ön sorsából másokkal tanúságokat levonatni a magunk szájíze szerint. / Nem kell általunk megszabott feladatnak megfelelni. Nem kell idegen mintákhoz igazodni. Ön szabad. Azt tesz, amit akar. / Ön sztár."
(Ide kattintson, ha követni szeretné blogunkat!)