Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Nemzetközi építészeti díjat nyert a Gellért tér és a Fővám tér állomása

A négyes metró Szent Gellért tér és a Fővám tér állomása megnyerte az Architizer A+Awards közönségdíját és a szakmai zsűri díját is. A tervező a Sporaarchitects, melynek néhány tagja a belinkelt képen veszélyes, a két megálló karakterét erősen meghatározó gigantikus látszóbetonon szöveten ücsörög.

És itt van két érdekesség, amit a februári bejáráson a győztes megállókról írtunk:

Fővám tér

Fővám tér
Fotók: Mudra László

Ez a négyes metró legmélyebben fekvő állomása, 30-35 méterrel a felszín alatt, egy nagyon kicsit be is nyúlik a Duna alá. A mélységnek részben biztonsági okai vannak: Európa egyik legszélesebb folyója alatt kellett bombabiztos alagutat fúrni.

Érdekesség: A Buda felé vezető peronról fölfelé nézve lehet látni az eget!

Gellért tér

Gellért tér
Gellért tér

A csarnokban a szövetszerűen kialakított látszóbeton, az oldalfalon patinázott acéllemezek. Spirálszerűen futó fekete alapon színes mozaikborítás díszíti, ami értelmezés szerint szimbolizálhatja a pár méterre lévő Gellért fürdő falát vagy az ugyancsak méterekre hömpölygő Duna hullámait.

Gellért tér

Érdekesség: A peron alagút az alagútban.

Köszönjük Berényi Zsófia olvasónknak, hogy felhívta a figyelmünket a díjra, ide pedig akkor kattints, ha szeretnéd követni blogunkat!

Tovább


Klassz 3D-ben mozgó századforduló

Ez elég nagy menőség az Origo fótórovatától: Schoch Frigyes építési vállalkozó sztereófényképezőgéppel készült képei 3D-sítve a Fortepanról. 

Kattints a képre és jön a sztereóképes galéria (nem csak Budapest):

schoch Frigyes


(Ide kattints, ha követni szeretnéd a blogunkat!)

Tovább


Katasztrófaturistáskodnál egy jót? Vár a Madách tér!

Így nézett ki a Madách tér 1945 tavaszán 2014. április elsején, szerda délelőtt, tiszta Gears of War hangulat. Legalább két méter magasan áll a feltört aszfalt, szóval aki szereti a látványt, iparkodjon, ki tudja, meddig lesz még ilyen. A helyszínen kérdezősködtem, mik a pontos okok, amire az egyik kávézó már reggel 9-kor extrém unott munkatársa kétszer egymás után ezt mondta: "Felújítják a bdogezrjfklljfkdwe" (amúgy jön a díszburkolat). Körbebicikliztem a területet, a térfelújítás ellenére a kávézók, bulihelyek és üzletek nem zártak be. Fellélegezhet a hipszterközösség.

Madách tér
Madách tér

Madách tér

Madách tér

Madách tér

(Ide kattints, ha követni szeretnéd a blogunkat!)

Tovább


Ők csinálták a metró díszeit: Hegedűs Andrea

Több művészt kértek fel arra, hogy dekorálják a négyes metró állomásait, melynek eredményeként van összegyűrt mennyezet, mozaikba rejtett idézet, Space Invaders-figura, rácsos szék, két tucat üvegtextil és egy csomó minden más. Most induló sorozatunkban a négyes metró művészeit szólaltatjuk meg egy-egy villáminterjúban. Az első Hegedűs Andrea textiltervező művész, akinek négy megállóban láthatók a munkái.

Hegedűs Andrea
Hegedűs Andrea a négyes metróba került egyik műve előtt (Fotó: Koroknai Zsolt)

Négy megállóban láthatók az üvegtextileid (II. János Pál pápa tér, Kálvin tér, Újbuda-központ Kelenföld vasútállomás,). Összesen mennyi?  

Tizenkét darab üvegtextil panel.

Hogyan döntötted el, hogy melyik megállóba mit tervezel?

A Palatium Stúdió építésziroda felkérésére kezdtem el tervezni, Antal Máté építésztervező megmutatta először a Bocskai úti, azóta átnevezett Újbuda-központ látványtervét, és lemehettem a még készülő megállót megnézni, hogy milyen a tér, milyen anyagokat használnak, milyen a színvilága stb. Akkor már ott volt Bojti Márton szobrászművész mennyezeti gyűrtlemez burkolata, ehhez a megállóhoz az adott ihletet.

A többi megállónál is mindig igazodtam a már meglévő anyag-, és szín használathoz, a belső tér adottságaihoz, hangulatához.

Hegedűs Andrea
Fotó: Koroknai Zsolt

Milyen technikával alakítottad ki ezeket az alkotásokat?

Térben álló üvegtextil paneleket készítettem, amihez ülőbútor társult és útjelző táblák a tetején. Két üveg közé laminált egyedi textíliákkal, biztonsági üvegből készültek.

Mikor kezdted el a tervezést?

2012 tavaszán készültek el a tervek, a kisméretű üvegtextil minták, rá egy évre elkészültek a nagy panelek, amiket beépítettek és a helyszínen várták a nyitó eseményt.

Mennyire kaptál szabad kezet?

Nagyon szerencsés voltam a tervezésnél és kivitelezésnél is, mert teljesen szabad kezet kaptam, természetesen a már fentebb említett szempontokat szem előtt tartva, de teljesen önállóan alkothattam meg az üvegtextil paneleket. Az építészek kérése az volt, hogy nyugodtan használjak színeket.

Hegedűs Andrea
Fotó: Koroknai Zsolt

Mennyiben tértél el az eredeti tervektől?

Nem volt módosítás a terveken, így az valósulhatott meg, amit kiválasztottunk az építészekkel és amit jóváhagyott az építtető - hozzáteszem ez nem megy mindig ilyen gördülékenyen, de ez esetben jó volt a konstelláció.

Milyen érzés használatban látni a munkádat?

Pénteken késő délután végignéztem az összes megállót, fantasztikus élmény volt így, egyben látni az állomásokat és a mosolygós arcokat, ahogyan birtokba vették a tereket, érdeklődően néztek körbe, megtapogatták a burkolatokat, fotóztak. Végre jókedvű utazóközönséggel találkoztam a metróban. Remélem, ez így is marad a továbbiakban és a hétköznapok monotonitását sikerül megtörni, színesíteni az állomásokon szereplő egyedi alkotásoknak.

Hegedűs Andrea

<- Így készült, és ilyen lett ->

Hegedűs Andrea

Fotók: Hegedűs Andrea

(Ide kattints, ha követni szeretnéd a blogunkat! Ez pedig Hegedűs Andrea Facebook-oldala.)

Tovább


Így alakult át a Gödörből átalakult Akvárium klub

Valamivel több mint 24 órával a vasárnapi nyitás előtt szombat reggel megnéztük a Gödörből pár éve Akváriumra keresztelt klubot. Óriási takarító bulit találtunk, burkolatot porszívózó, flexelő, sikáló emberekkel, tiszta Tesz-Vesz város. A legnagyobb újítás egy 1500 fős koncertterem.

GIF és fotók: Magócsi Márton (Kattints és jön a többi kép!)

Belső átalakítások:

- a nagyteremből fogadótér lett, ahonnan kivettek pár falat, kikerült innen a színpad is és bekerült a ruhatár

- a vécék ajtaja visszakerült arra az oldalra, ahol akkor volt, amikor még Gödör néven futott a hely (valahol az épületben lesznek még vécék)

- a vécéből kilépve egy egész alakos tükröt helyeztek el (végre)

- a Kistermet mostantól Volt Music Bar-nak hívják, 200 ember befogadására lesz alkalmas és lounge-os hangulatú lesz félköríves és oversize fotelekkel, dj-pulttal, a dj fölött ledfallal

- a pultot itt elforgatták kilencven fokkal

- ahol régen a bárpult húzódott + csocsózni/üldögélni lehetett, az most már üzemi terület, szóval nem lehet majd úgy körbejárni a vizesblokkot, mint régen

- abból a belső, nagyteremből lett a kisebbik koncertterem, ahol az utóbbi időben a nagyobb koncertek voltak. Ide most 750 ember fér majd be, ez kb. annyi, mint amit az A38 koncertterme tud. Várhatóan már nem fog olyan bénán szólni, mint eddig, mert a csupasz betont befedték valami akusztikabarát anyaggal.

- az egyik oldalfalon látható egy hosszú ledcsík, ami állítólag szuperül fog kinézni a sötétben

- ez a ledkígyó teljesedik ki a földalatti Nagyteremben, ami az üzemkezdet előtt még nem világított, de mindenképp impozáns méretű. Ide 1500 ember fog beférni és - gondolom, a VIP-vendégeknek - egy karzatot is kialakítottak. (Az első nagy buli itt április 3-5-én lesz, egyebek mellett a kétezres évek downtempó-királyával, a Toscával).

- ez a terem a metróalagút szomszédságában, kb. a Bajcsy-Zsilinszky út alatt húzódik, de klausztrofóbiára nincs ok, a főbejárat mellett két vészkijáratot biztosan láttunk, az egyik fala pl. teljesen kinyitható a mélygarázs felé (ahol vész esetén menekülőcsatornákat tudnak kialakítani lecsukódó rácsokkal. Ezek alá nem ajánlatos parkolni).

- a színpad mögött hatalmas ledfal húzódik és az ígéretek szerint a hangtechnika is jó lesz (végre). A betont fekete színű spagettitésztára emlékeztető hangelnyelővel vonták be.

- a backstage és öltözők tök máshol lesznek mint eddig, kb. a Kisszínpad végéhez fut majd be az egyik bejárat. Énekes-zenész olvasóink figyelmét ezúton hívjuk fel arra, hogy az öltözők felé vezető folyosón óvatosan közlekedjenek, nehogy beverjék a fejüket a kanyarban lévő ezüst színű fémcsőrendszerbe.

Tovább


Így alakult át a Keleti 2007-től mostanáig

Eddig azt hittem, hogy a Keleti közelében lakni nem annyira jó dolog, mert nagy a zaj, rossz a levegő, ráadásul az elmúlt években még a munkagépek is beszálltak a lármázásba; ám Pálinkás Szűts Róbert punkzenét kedvelő újságíró bebizonyította, hogy megvan ennek is a maga szépsége. Főleg az ablakában ácsorogva készített egy pöpec kis sorozatot 2007 nyarától egészen mostanáig a tér átalakulásáról, amiből itt most a best of 14 kép látható. A pompás végeredmény a fotóra kattintva jön elő:

Keleti pályaudvar Fotók: Pálinkás Szűts Róbert

Ez az utolsó kép március 23-án készült:

Keleti pályaudvar

(Ide kattints, ha követni szeretnéd a blogunkat!)

Tovább


A Barba Negra megy a Zöld Pardon helyére

Ezt hozta ma az MTI: Új néven, új koncepcióval kezdi a 2014-es szabadtéri szezont a Rákóczi híd budai hídfőjénél az elmúlt két évben Zöld Pardon néven működött szabadtéri koncerthelyszín. A ZP helyére jön a Barba Negra Track, az újbudai Barba Negra Music Club szabadtéri kiadása.

Tovább


Nézd meg nyitás előtt a négyes metrót!

Az izgalom a tetőfokára hág, a visszaszámlálás már megy, mindjárt megnyílik a négyes metró. Mi a múlt hónapban megnézhettük egy ún. exkluzív bejárás keretében, akkor cikk lett belőle, nem poszt, most viszont iderakom, hogy itt is meglegyen. A képre kattintva az összes megálló előjön. VIGYÁZAT, spoilerezés!!

Fotók: Mudra László

négyes metró bikás park Ez itt a Bikás park, de kattintásra jön a többi is!

Ez pedig itt a Sc.Art együttes - ifj. Kurtág György, Márton András és Lengyelfi Miklós a KFT-ből -, akik sci-fi hangulatú helyszínt kerestek űrhangokra (?nem az van, hogy az űrben nincsnek hangok??) épülő, A jól temperált univerzum című albumuknak. A II. János Pál pápa téren találták meg a hangulatot. Amúgy én a Kálvin téren, a két metrót összekötő alagútban forgatnék videóklipet, főleg, ha indie zenekarom lenne. Egész pontosan ott, ahol a lenti kép készült. Ha metált nyomnék, akkor a Gellért téren csinálnám a klipet, jazz-számhoz vagy más Igényes zenéhez pedig a Rákóczi tér teátrális kialakítása passzolna.

Kálvin tér

(Ide kattints, ha követni szeretnéd a blogunkat!)

Tovább


Négy napra fesztivál lesz Budapest maga

Ezt ma jelentették be az Ötkertben, ahova nem mentem el, helyette inkább betegen feküdtem egy vírussal. Ellenben megjelent a bejelentéssel együtt egy videó és egy közlemény is, és úgyis minden fent van a Budapest Essentials Facebook- és weboldalán (a sajtótájékoztatóról készült fotó is ott van, íme). A lényeg, hogy május utolsó hétvégéjén lesz egy gigantikus csapatás szerte a városban, amiben lesz minden: zene, kaja, kultúra, buli.

essentials

A videóból nem sok derül ki, de annyi mindenképp, hogy milyen nehéz lehet egy napon át gizdulni egy fotóállvánnyal a kézben. Tisztára, mint Toldi Miklós!
R E S P E C T!

Tovább


Exkluzív videók a négyes metróból!

Vadiúj felvételek: az összes állomás látható a videókon a pénteki nyitás előtt három nappal. A videókat nem mi csináltuk, hanem a budapestvideo.hu-tól kaptuk. Korábbi képes-szöveges anyagunk a négyes metró valamennyi állomásáról itt.

Érdemes kitenni nagyba a videók alatti jobb alsó gomb benyomásával!

(Ide kattints, ha követni szeretnéd a blogunkat!)

Tovább


Reblog