Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Öt kúl dolog más fővárosából

1. Michael Schulz fáradhatatlanul örökíti meg Berlin legérdekesebb részleteit az iPhone-jával és pakolja fel a végeredményt az Instragramra (Berlinstagram). Időnként offline is láthatók a képei, amikor kiállítja őket.

Michael Schulz
Michael Schulz
Michael Schulz
Michael Schulz

2. Vannak, akik a felhőkbe látnak bele állatfigurákat, és vannak, akik a metrótérképbe. Paul Middlewick grafikus a londoni metrótérkébe képzelgett bele állatokat és készített ebből egy jópofa sorozatot (megvásárolható termékekkel). Itt.
Paul Middlewick
Paul Middlewick
Paul Middlewick

3. Niyaz Azadikhah egy Teheránban élő videóművész, aki Irán mindennapjait dokumentálja. Íme néhány állóképe a teheráni metróból. (Még több itt.)
Niyaz Azadikhah
Niyaz Azadikhah
Niyaz Azadikhah

Tovább


Női nap nélkül maradhatnak a fürdőkbe járó budapesti nők

Figyelem, közügy! Kisebb hullámokat vert (FÜRDŐ, UGYE) a Rudas fürdő terve, ami szerint augusztustól kizárólag vegyes fürdőzésre ad lehetőséget a falai között, és megszűnnek a külön férfi és külön női napok. Ez a nőket azért érinti még rosszabbul, mint a férfiakat, mert míg a Rudason kívül akad még olyan fürdő Budapesten, ahol vannak csak férfi napok, női nap kizárólag a Rudasban van.

Ezért amikor a fürdő szándéka kiderült, a döntés ellenzői gyorsan készítettek egy petíciót - a női nap megtartására -, amit 117-en írtak alá. Azt szeretnék elérni, hogy ezzel az intézkedéssel ne szűnjön meg "az évszázados magyar fürdőkultúra szerves hagyományának" ez a része - írják.

Rudas

"Az az érv, hogy a női napon kevesebb a bevétel, nem alátámasztott és érdemileg nem is méltó a Rudas fürdő szelleméhez, mely közpénzből újul meg és nyújt szolgáltatást. Ezért követeljük, hogy a női nap maradjon meg" - áll ez is a petícióban, amit bárki aláírhat.

És ha ez nem lenne elég: egy kiváló blogban további, a fürdőzőkre leselkedő veszélyekről lehet olvasni: "bréking van, ma reggel mondta a cuki kabinosfiú, hogy kulcsra kell zárnia a kabinokat, mert a tolvajok rájöttek, hogyan tudják “MEGCSAPDÁZNI” a rádiós zárakat :(

(Írtam levelet a Rudasnak, hogy akkor most mi lesz, ha válaszolnak, megosztom.)

(Ide kattints, ha követni szeretnéd blogunkat!)

Tovább


Menő tűzfalat kapott egy budapesti gimnázium

Elkészült a Neopaint csoport első idei nagy tűzfala, ami a Madách Imre Gimnázium udvarában pompázik (Barcsay utca 5.). A kép - amit a tanárok és a diákok közösen választottak ki - az Erzsébet körutat ábrázolja. Ez az idei TűzfalRehab az Erzsébetvárosban nevű program első állomása, a következő ismét egy Rumbach Sebestyén utcai falfelület lesz. A tervek szerint idén tavasztól-őszig 6-7 tűzfalfelület pimpelnek majd fel a neopaintesek.

Mint mindig, most is készítettek egy látványos folyamatvideót:

Ilyen volt és ilyen lett (fotók: Neopaint): 
Madách gimnázium

Madách gimnázium

via és Facebook


Itt meg a korábbiak, amikről írtunk:
Dob utca
Rumbach Sebestyén utca


Tovább


Ha tudni akarod, hogy néz ki egy felfordult autó a körúton

Így:

autó

Az esetet Gulyás Sára rögzítette, aki azt írja, hogy nem derült ki, mi történhetett, annyi biztos, hogy a Mester utcából fordult ki a Fiat Punto, amikor a nagy szél vagy valami más - netán egy padka, köznyelvi nevén Demszky-csöcs - megdobta. Ennyi viszont biztos: "A körúton előttem fordult fel, és senki sem sérült meg". Köszönjük Sárának az észlelést!

Tovább


Öt tipp lomtalanításhoz

Megkértünk két DIY (do it yourself, azaz csináld magad) szemléletű gyakorlott lomtalanítót, osszák meg velünk tudásukat, és modellezzék, hogyan lomtalanítottak régen. Éveken át járták a lomtalanításokat, a talált tárgyakból egy komplett kis lakást rendeztek be és tucatnyi bútort újítottak föl. Egészen tavaly őszig, amikortól jogszabály mondja ki, hogy bűncselekményt követ el az, aki a lomtalításokról bármit elvisz magával, mert az utcára kirakott tárgyak "a kihelyezés pillanatában" a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. tulajdonának számítanak, ezért aki elviszi, az lopást követ el. A büntetés a pénzbírságtól a két év börtönig terjed. Ez szemlátomást az égvilágon semmit sem változtatott a lakosság lomtalanítási kedvén, ahogy azt egy kellemes tavaszi estén az Újlipótvárosban tapasztaltuk.

Videónkban a lomtalanítási szakember öt fontos lomtalanítási tippet fogalmaz meg. Forgatás közben azt is megfigyeltük, mennyiben változtak a lomtalanítási szokások a rendelet előtti időszakhoz képest; járőröznek-e a rendőrkocsik, cirkálnak-e még a lepukkant furgonok, megrettentek-e a kupacok mellé telepedő megélhetési lomtalanítók, éberen figyel-e a közterület-fenntartó és egyáltalán, mennyiben más a helyzet, mint tavaly ilyenkor.

Válaszunk: semennyiben.

(Fontos leszögeznünk: a folyamatot csak modelleztük a videó kedvéért, semmit nem vittünk magunkkal az utcára kirakott hasznos/nem hasznos tárgyak közül.)

Tovább


Ilyen a repedezett Budapest, amint kúszik bele a zöld

Ez a kb. 1x1 méteres térkép a Király utcában található, a Gozsdu udvarhoz közel, a járda és az út között. A kép külön érdekessége, hogy pont ott tör elő a fű, ahol a valóságban is több a zöld (na jó, ez nem igaz, de majdnem). Ha valaki tudja, ki a készítő, kommentelje be ide vagy a Facebookra, köszi!
Fotó: Hajnal Barbara

Budapest térkép

(Érdekes / furcsa / szokatlan / vicces / meghökkentő dolgot láttál Budapest bármely kerületében? Írd meg, küldj fotót: bpluszp@gmail.com)

Tovább


Játszhatsz, de nem nyerhetsz a vadiúj flippermúzeumban

Degeszre játszhatod magad százharminc felújított gépen a negyvenes évektől napjainkig. Európában is ritka az ekkora gyűjtemény - írja Renton, aki elment az első magyar flippermúzeum keddi megnyitójára (igaziból pénteken nyílik).

Fotók: Renton

flipper
Egy korábbi swingerklub helyén, a Radnóti Miklós utca 18-ban nyitotta meg kapuit kedden a Pbal Gallery nevű flippermúzeum. A felújított pincehelyiségbe százharminc különböző ősi és új flippergépet zsúfoltak be, ezek villódzó lámpái önmagukban is majdnem elég fényt szolgáltatnak, csak minimális háttérvilágítás szükséges melléjük. Hasonló szintű gyűjtemény megtekintéséhez eddig Németországba vagy Franciaországba kellett utazni, de még ott sem volt ilyen sok működő és kipróbálható játékgép.

A múzeumban lévő flipperek közül sok negyven-hatvan éves: már ezek a gépek is látványosan villognak, de csilingelésük inkább egy régi telefonközpontra hasonlít. A zenélő, digitalizált sikolyokat bejátszó flipperek már a nyolcvanas és kilencvenes évek gyermekei. Néhány mai - például a Maffiózók és a Shrek témájú - flippert is ki lehet próbálni a pincében, ezek azonban már korántsem olyan érdekesek vizuálisan, mint a korábbiak. 

flipper

Bár a pincében jó pár olyan gép is villog, amely valaha játéktermekben és sörözőkben működött, a teljes kollekció precíz logikai sorrendbe van rendezve, akár egy kiállítóteremben. Egy kisebb teremben a legdrágább, egymillió forintnál is többet érő kultikus gépek vannak, a nagyteremben a hetvenes, nyolcvanas és kilencvenes évek gépei állnak, az ebből nyíló utolsó szobában pedig a legelső, még fából készült, minden digitális technológiát nélkülöző ősflipperek kaptak helyet. A gépek legérdekesebb darabjait ebben a videóban meg is nézheted (Renton korábbi látogatásakor készült):

A több évtizedes modellek működőképes állapotban tartása bonyolult feladat, sokszor egy-egy vastag köteg drótban kell megtalálni az egyetlen érintkezési hibás szálat, de az oxidálódó érintkezőkkel is akad macera - magyarázta Pálfi Balázs, a gyűjtemény tulajdonosa, aki a gépek szerelésében segédkező Bernáth Jánossal, és Dósa Zoltánnal, valamint a menedzseri feladatokat ellátó Vígh Attilával indította útra az első magyar flippermúzeumot.

flipper

Pálfi hangsúlyozta, hogy nem játékteremről van szó, és bár pénzt egy flipper sosem ad ki, ezek a játékok a magyar jogszabályok szerint nyerőgépnek számítanak.  

A belépőjegy ötszáz forint, ez játékra nem jogosít, azért negyedóránként 250 forintot, de legfeljebb 2000 forintot kérnek el, így gyakorlatilag 2500 forintért (ez bedobós flipperekkel 25 menet ára lenne) délután négytől éjfélig korlátlanul lehet játszani a százharminc flipper vagy elektromos céllövőgép bármelyikén. Fizetni egyelőre csak készpénzzel lehet, a flippermúzeum pedig szerdától vasárnapig van nyitva, hétfőn és kedden nincs.

flipper

flipper

(Ide kattints, ha követni szeretnéd a blogunkat!)

Tovább


Íme az első budapesti strandoló!

A sárga fecskés férfi az! Az első fecskét (elnézést) Dénes Dóra figyelte meg, amikor kedd koradélután a Bálna közelében, a Nehru parton tologatta gyermekét, aki újabban a hepehupás talajokat részesíti előnyben. Kutyasétáltatók, párok, babakocsik és turisták között pillantotta meg a sárga fecskés férfit, majd kellő távolságból - ügyelve arra, hogy személyiségi jogai ne sérüljenek - le is fotózta. A férfi mozdulatlanul, a nap felé fordulva feküdt hordozható nyugágyán. "Pont nem sütött a nap, gondoltam, elveszti egy idő után a türelmét, de nem: kitartott. Nagyon szép volt" - adott érzékletes leírást Dóra az esetről.

strandoló férfi
Fotó: Dénes Dóra

Köszönjük Dórának a megfigyelést!

(Ön is látott valami érdekeset-rendkívülit a városban? Megosztaná velünk? Írjon ide: bpluszp@gmail.com)

Tovább


Villáminterjú a négyes metró egyik legizgalmasabb részletének tervezőjével

A négyes metró állomásait különböző művészek tervezték, melynek eredményeként van összegyűrt mennyezet, mozaikba rejtett idézet, Space Invaders-figura, rácsos szék, két tucat üvegtextil és csomó minden más. Sorozatunk második részében Komoróczky Tamás képzőművészt kérdezgettük: ő tervezte a Gellért téri spirálmintás alagutat. Kiderül egyebek mellett, milyen kép jelent meg előtte, amikor kitalálta az örvénylő mintát, a végén meg néhány werkfotó.

Gellért tér
Fotó: Mudra László

A Gellért téri mozaikos alagúton kívül terveztél még valamit a négyes metróba?  
A Sporaarchitects építésziroda felkérésére terveztem az M4 Szent Gellért téri állomás peronszinti mozaikburkolatát, és a Fővám téri monokróm burkolat tervezésében is részt vettem.

Mi a technika lényege, amivel dolgoztál?
A minta tulajdonképpen raszter a raszterben: a hagyományos analóg nyomdatechnikában használt úgynevezett rozettamintázatot - ami a rácselforgatásból származik - alkalmaztam a kerámia mozaik rácsszerkezetére. Ettől van az a viszonylagos optikai térbelisége a munkának.

Az eredeti terveidben ez a minta volt. Végül miért épp a spirálszerű minta mellett döntöttél? (Reflektál ez valamiféle örvénylő vízre, vagy ez csak képzelgés?)
2004-2005-ben kezdtem el a tervezői munkát és az idő során több különböző jellegű és anyagú terv is megszületett, de az eredeti tenderkiírás kismozaikos burkolatról szólt, tehát maradtunk ennél a legelső tervnél. Esztétikailag az optikai tértágítás és a dinamika volt fontos számomra és az, hogy a sok látszóbeton ridegségével szemben színeiben meleg összhatású, geometrikus és organikus elemekből építkező, komplex mintarendszert tervezzek. Az örvénylő víz nem volt szándék, inkább egy puskacső belső huzagolása jelent meg előttem.

Hogy választottad ki a színeket?
A színösszeállításra több javaslatot is tettem, végül ennél, a melegebb színhang mellett döntöttünk az építészirodával. 

Nem tartottál attól, hogy beleszédülnek majd az utasok az alagút mintájába, ahogy leérnek a mozgólépcsőn?
Az elején voltak megjegyzések, hogy ez a látvány szédülést okozhat, de nem tartottam ettől, szerintem ez belefér, ennél durvább ingerek is érhetnek bárhol.

Lehet tudni, hány mozaikkocka van összesen a Gellért téren vagy azon a felületen, amit te terveztél?
Nem tudom pontosan, hogy hány mozaikkockát használtak fel, a Gellért téri felület 1100 m2.

Figyeled a reakciókat? Miket hallasz?
Persze, figyelem a reakciókat, sok gratulációt kaptam eddig, a legtöbbeknek tetszik a minta.

Mit szólsz a menő díjakhoz, amit a Gellért tér és a Fővám tér kapott?
A díjakról közelebbit nem tudok, én is a sajtóból értesültem ezekről - hiányolom, hogy sehol nem említik meg a nevem.

Innen pedig Korodi Luca és a Sporaarchitects fotói a munkafázisokról:

Gellért tér mozaik
Gellért tér mozaik
Gellért tér
Gellért tér mozaik
Gellért tér
Gellért tér
Gellért tér mozaikItt pedig maga a tervező elmosódva

Az előző rész tartalmából: a textiltervező, Hegedűs Andrea munkái négy megállóban.

(Folytatás jön! Ide kattints, ha követni szeretnéd a blogunkat!)

Tovább


Rufus Wainwright a Skála Metróról tweetelt

Oké, nyilván azért, mert ő is rajta van plakáton (bal lent), de így is vicces, hogy pont ezt a böszme épületet tette ki egész Budapestről. A tegnapi müpás koncertjén amúgy arról tréfálkozott a kiváló dalnok, hogy a Gellért fürdő olyan volt, mint egy trip, a fürdőzés-szaunázás szuperül belőtte a séróját, és a kép szerint volt egy kis városnézésen is.

Rufus Wainwright

Tovább


Reblog