Ennyi, valóssággá vált Végh Antal könyvcíme, az Akkor májusban esett a hó - itt a bizonyíték! A fotót ma lőtte Kun Bernadett a hétkerben. Hónak mondjuk a képen nincs nyoma - és én sem láttam, pedig szinte egész nap a hétkerben ültem -, de a tábla indokoltsága elvitathatatlan: az ember nem lehet elég óvatos!
Bréking: a hetedik kerületben már megtették az óvintézkedéseket a havazás ellen!
Így bontották le az Ipari Minisztériumot
Itt egy videó a Margit körúti épület bontásáról omlasztásáról. Többen is azt írják, hogy közben volt egy kis technikai gikszer, ami miatt megsérültek a vízcsövek, amit én is tapasztaltam, tegnap este háromnegyed 10 felé legalábbis még le volt zárva a Kis Rókus utca. Amikor arra mentem bringával, tök vizes volt az aszfalt és nagy gödrökben dolgoztak a - vélhetően vízműves - szakemberek.
A bontást a tervek szerint júniusban fejezik be, utána ismét akadálytalanul járhat az eddig eltorlaszolt csatornájában a szél.
Érdekességek a megújult Gombáról
Kedd délelőtt átadták a felújított Gombát a Móricz Zsigmond körtéren, ahova elmentünk, meghallgattuk, mit mond róla Hoffmann Tamás, Újbuda polgármestere, Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár és az építészek. Kiszemezgettük a legérdekesebb pontokat.
Így nézett ki eredetileg (Forrás: Fortepan), aztán így:
és most ilyen (Fotó: MTI):
Többi fotó: vb
* Újbuda 2013 tavaszán indított el egy projektet Újbuda Kulturális Városközpont Program (röviden KVK) néven. A projekt a Szent Gelllért tértől a Móricz Zsigmond körtérig tart. A közel 400 millió forintos beruházás felét az önkormányzat, a másik felét az Európai Unió finanszírozta.
* Az akcióterv egyik legnagyobb beruházása a körtéri Gomba rekonstukciója, a KVK-projektben a Gombán kívül még három projekt van: a B29 Galéria - már megnyitották -, a ma nyíló B32 Galéria és a Bercsényi út 7.
* A tervezők Szabó Levente és Gyüre Zsolt, ők nyertek ugyanis a felújításra kiírt tervpályázaton
* A Schall József által tervezett épület 1942-ben, a háború alatt épült, a 60-as években drasztikusan átépítették (pl. trafók kerültek bele), a kétezres évek elején műemlékké nyilvánították. A felújításkor Schall terveit vették alapul.
* Az eredeti épületből - ahogy Szabó Levente fogalmazott - anyagi valóságában a szerkezet maradt meg, például a megtisztított oszlopok. Az átjárókban elhelyezett kőülőkék az oszlopokra emlékeztetnek
* Az épület három, ún. körszimmetrikus cikkelyből tevődik össze, ezeket nagy üvegfelületek határolják. Az épület (milyen furcsa, hogy erre nem lehet írni, hogy ház) vasszerkezeten áll, erre került a konzolos tetőfödém
Egy kis trükk, és máris zöldebb Budapest
Vannak ezek a kosárban végződő oszlopok a Vörösmarty utcában, amikről addig nem értettem, mik, mígnem szakértő családtagom felvilágosított: problémás belvárosi területekre, ahol fák ültetésére a burkolat (pl. aszfalt) és a talajban futó közművek miatt nincs lehetőség, ezek segítségével igyekeznek becsempészni egy kis zöldet. Strapabíró kúszónövényeket telepítenek a póznákra; a Vörösmarty utca elég szépen tele van velük, és ahogy a képen látszik, egyre törnek a kosár felé.
Fotók: Vincze Barbara
Mi ez itt jobbra? Talán egy fa lombja?
Nem, hanem kúszónövény
Ez a kis papír azt is elárulja, milyen
Így néz ki az úttestről
Így alulról néz ki
Nagy mókamester a metró Rákóczi téri automatája!
Négyesmetróztam egyet a héten, és miután az utolsó jegyemet is elhasználtam, úgy döntöttem, hogy veszek egy tízes gyűjtőjegyet. A Rákóczi téren szálltam ki, és mivel nem találtam jegyárusító embert, a géphez fordultam. Ezzel persze rögtön el is vetettem annak a lehetőségét, hogy tízes gyűjtőjegyet vásárolok - annál nagyobb volt az örömöm, amikor megláttam a gép által felkínált lehetőségek között. Gondoltam, végülis, miért ne lenne; hiszen az emberiség már van olyan fejlettségi szinten, hogy Túró Rudit, kólát vagy plüssállatokat is képes gond nélkül automatákba tölteni, miért éppen a tizes gyűjtőjegy fogna ki rajta?
Átmeneti lelkesedésem azonban hamar letört, végérvényesen akkor, amikor hallottam, hogy az automata a második jegy nyomtatásába kezd. Igen, ezután valóban ez jött: a gép egyenként, szép komótosan nyomtatta ki az összeset, nem kapcsolta össze őket és még egy számlát is leküldött a végén (szomorú szmájli). Eközben a mögöttem kialakuló sorban a hatodik-hetedik jegy nyomtatásakor már szinte tapinthatóvá vált a fokozódó gyűlölet (nem a gép iránt, irántam).
Fotók: Vincze Barbara
(Vicces dolgokat láttál a városban? Írd meg ide:bpluszp@gmail.com. Itt követhető a blog a Facebookon, de miután a Facebook pár hete már csak a követők tíz százalékának teszi láthatóvá az egyes posztokat, érdemes néha mechanikusan visszakattintani ide, mintha 2002-t írnánk. Még az is lehet, hogy hamarosan heti hírleveleket küldünk majd.)
Kezdenek visszatérni a negyedek Budapestre!
Kezdenek visszatérni a negyedek a fővárosba. Egy ideje ezen morfondírozom, erre origós kollégák a napokban csináltak erről - legalábbis, ami a kiskereskedelmi gócpontokat érinti - egy remek infografikát az egyik cikkükhöz.
Egy ideig Berlinben éltem, ahol hatalmas ereje van a Kiezeknek, ami kb. a magyar negyed szónak felel meg, csak ott ez a szó egy markáns identitású városrész néhány saroknyi szakaszát jelöli, ahol a Kiezek identitásformáló ereje az ott élőkre is erős hatással van. Remélem, hamarosan Budapesten is újra kialakulnak/virágozni kezdenek ezek a mikroközösségek. (Mondjuk Újlipótváros már eléggé rajta van az ügyön.)
Kattints a képre, előjön nagyban, azon vidd az egered a karikák fölé!
Egy igazi cukiság lesz holnap a városban: Dunaölelgetés
A Mindspace nonprofit szervezet arra kér minden Budapesten élő embert, hogy ne cicózzon tovább, hanem tegye azt, amit tennie kell, és fejezze ki szeretetét a Duna iránt. A Mindspace mindent elrendez, megszervez és elintéz, a vállalkozó budapestieknek csak egy negyedórát kell az életükből az Öleld meg a Dunát! akcióra szánniuk.
Duna (Forrás: Wikipedia)
A Dunát május 8-án, csütörtökön kell megölelni. Ahogy a leírásban szerepel, a Mindspace a Danube Flow - Hív a Duna! rendezvénysorozat keretében valósul meg. A szervezők 2000 embert várnak, akik az Erzsébet híd és a Szabadság híd között egy emberláncot alkotva, egymás kezét fogva szimbolikusan ölelik majd meg a Dunát. Nincs más teendő, mint jelentkezni az eseményre, eljönni május 8-án este fél 7-re, és megszeretgetni a folyót.
A két híd közötti területet szektorokra osztották, a beosztás, illetve az eseményre való jelentkezés az eventbrite Öleld meg a Dunát címszó alatt érhető el. A résztvevők, amint elfoglalták az előre lefoglalt helyüket, a Mahart jóvoltából megszólaló hajódudára fogják meg és engedik el egymás kezét. A mega Duna-ölelés flash mob a tervek szerint negyedóráig tart majd.
Így újul meg a margitszigeti futókör
Elkészültek a margitszigeti futókör tervei, az imént hozta nyilvánosságra őket a Városépítészeti Főosztály, miután egy kérdőívben a lakosság is leírhatta, mit akar (annak pedig itt vannak az eredményei). A pálya az őszi iskolakezdésre a tervek szerint elkészül. A lakosság és a szakma javaslatai alapján ezek a leglényegesebb pontok:
1. A legfontosabb, hogy a futópálya szélesebb lesz, minimum 140 centi, de lesznek 1 méter 80 centi széles szakaszok is, plusz a tervek szerint lesz új öltöző, zuhanyzó és wc a MAC épületben.
Kattints és előjön nagyban! (Tervező: Departer Kft.)
2. Ahol a fasorok nem engednék a pálya kiszélesítését, ott a fákat megkerülve kettéválik az út, majd újra összefonódik (Vigyázat tehát hátrafelé futás esetén!)
3. A gyalogosok és futók közötti konfliktus mérséklésére felfestésekkel és táblákkal jelölik majd a különböző funkciókat.
4. Több olyan szakasz van jelenleg, ahol a gyalogos sáv leszűkül, így a gyalogosok kénytelenek a futópályán folytatni útjukat. Az első képen, az R1#-es metszeten láthatóak azok a pontok, ahol erre a problémára a gyalogos sávot leválasztják és elterelik.
5. Lesznek olyan partszakaszok, ahol a gyalogos felület annyira leromlott, hogy szinte nem is létezik; itt kiépítik a gyalogos burkolatot (R2#-R3#).
6. Különböző indulási pontokról kilométert jelző felfestéseket festenek a pályára, hogy minden irányból könnyen számlálható, értelmezhető legyen a megtett távolság. (ábra 1# - a,b,c pontok)
7. Az Árpád hídi átkelőt is felpimpelik kicsit, ahol sávszűkítések, felfestések, táblák késztetik majd lassításra a járműveket.
Kattints rá, és előjön nagyobban!
Még annyit írtak, hogy a közbeszerzés jelenleg nyitva áll, a határidő május 9., mely elképzelhető, hogy néhány nappal kitolódik. A munkálatok júniusban kezdődnek, először a pesti oldalon, aztán jön a budai part. "A sziget folyamatosan használható lesz, a belső és külső betonutak biztosítják majd ideiglenesen a folytonosságot, tehát nem kell oda-vissza rohangálni" - áll a megnyugtató hír Városépítészeti Főosztály közleményében (további ábrák is ott).
Tizenegy év után bezár a Moszkva tér bisztró
Bezár a Moszkva téri Széll Kálmán téri metrómegállóhoz tapadt mulatóhely. Nem tudom, ki hogy van vele, nekem mindig szlovák sítábor hangulatom volt itt, és nemcsak télen, hóban (lásd fotó), hanem a többi évszakban is. Hogy a berendezés, a lambériás enteriőr, a magaslati elhelyezkedés vagy az ún. piázós hangulat tette, nem tudom.
Fotók: Moszkva tér bisztró
Most mindenesetre bezár egy időre/örökre, ha valaki tudja, miért és mi lesz utána, kommenteljen! Aki sírva akar vígadni, annak záróbuli május 8-9-én.
Alig egyhetes Buda egyik legizgalmasabb játszótere
Miközben a Citadella egyik részén zajlik a kellemetlenkedős foglalósdi, addig a Gellérthegy egy másik pontján egy szuper játszótér vár mindenkit április utolsó napjaitól. A felújított kőcsikós játszótér szép színes, szoborszerű játékaival egyetlen témát jár körül, szerintem azt, amikor egy tolltartóból kiszóródnak a ceruzák a ceruzahegyezővel együtt; de simán lehet, hogy benéztem.
A kivitelezői a Színrelép Kft. (gumiburkolat és Lapset játszóeszköz) és a kapolcsi Ilona-malom Műhely (cerka-firka és hegyező), jó sok szponzorral. A képeket az Ilona-malom Műhely oldaláról kölcsönöztük.
(Itt pedig egy hasznos régebbi összeállítás a tematikus játszóterekről.)